Bitcoin (BTC)

Ülevaade

Bitcoin on esimene krüptoraha, mille idee käidi välja juba 2008. aastal. Seda peetakse üheks turvalisemaks krüptorahaks, mis osalt on tänu pikale kasutuses oldud ajale ning teisalt ka ilmselt seetõttu, et sellel on väga palju sõlmpunkte üle maailma on. Bitcoini puhul on aga suureks pudelikaelaks väike plokisuurus, mis ei ole võimeline tänapäevasi vajadusi rahuldama ning vastu võtma sadu või tuhandeid ülekandeid minutis. Selle tõttu on ülekannete tegemine jätkuvalt aeglane ja kallis ning nõudluse suurendamine ainult süvendab probleemi. Bitcoini arendajad on ja seisavad tänini tugevasti vastu ploki suuruse suurendamisele. 2017 aasta suvel viidi probleemi leevendamiseks sisse uuendus (toimus Bitcoini soft fork), mida teatakse SegWit nime all.

Hetkehind:
Turuväärtus:
Ringluses olev hulk:
Maksimaalne hulk:
Konsensusmeetod: Proof of Work (PoW)
Algoritm: SHA256
Väljatulek: 3. jaanuar 2009
Ametlik koduleht: bitcoin.org
Ametlikud kontod:

Ajalugu

Bitcoin.org domeen registreeriti 18. augustil 2008 ja sama aasta novembris saadeti krüptorgaafia meililisti artikkel pealkirjaga “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” mille autor(id) kasutas pseudonüümi Satoshi Nakamoto. Bitcoini tarkvara avaldati jaanuaris 2009 ja sellest hetkest peale hakkas tööle ka bitcoini võrgustik, mil Satoshi Nakamoto kaevandas esimese plokiahelas oleva ploki. Kusjuures, sel hetkel oli plokitasuks koguni 50 BTC. Eeldatakse, et Nakamoto kaevandas Bitcoini algusaegadel umbes 1 miljonit BTC. 2010. aastal andis Nakamoto kontrolli Bitcoini üle Bitcoin Core nimelisele arendusmeeskonnale ja kadus seejärel areenilt.

6. augustil 2010 leiti bitcoini tarkvarast suur viga, mille tõttu ülekandeid ei kinnitatud korrektselt enne nende plokiahelasse ülekandmist, mis võimaldas kasutajatel kõrvale hiilida seatud piirangutest ja luua omale määramata arv Bitcoine. Üheksa päeva hiljem loodi seda tarkvaraviga äraksutades 184 miljardit Bitcoini, mis saadeti kahele võrgus olnud aadressile. See ülekanne tuli mõne tunni pärast avalikuse ette ja kustutati peale tarkvaravea parandamist ja uuendamist.

1. augustil 2017 toimus bitcoini hard fork, mille tulemusena loodi Bitcoin Cash (BCH), mis põhineb bitcoini plokiahelal, ent millel on suurem plokisuurus.

Esimene bitcoini tehing olevat olnud pitsa ostmine, mille eest käis üks kasutaja välja 10 000 BTC.


Kaevandamine ja juurdetarne

Bitcoini kaevandamine toimub SHA-256 algoritmi kaudu, kus kalkuleeritakse iga ploki räsi (hash), millesse arvestatakse ka eelmise ploki räsi.

Iga 2016. ploki järel (u 14 päeva kui arvestada 10 min plokiaegadega) toimub kaevandamise raskusastme muutumine vastavalt võrgu jõudlusele nõnda, et plokiajad jääksid 10 minuti piiresse. Sel viisil süsteem automaatselt kohandab end vastavalt võrgus toimuvatele jõudluse muutustele.

Kõik võrgus olevad kaevandajad võistlevad selle nimel, kes “leiab” esimese ploki ehk kes suudab lahendada keerulise matemaatilise võrrandi. Alates 8. juulist 2017 on iga uue leitud plokitasu 12,5 BTC (sisaldab endas nii uusi juurde loodud Bitcoine kui ka ülekandetasusid). Bitcoini protokolli järgi väheneb plokitasu poole võrra iga 210 000 ploki järel (u neli aastat), mis tähendab, et viimaks on plokitasu 0 ning sellega on laiali jaotatud ka kõik 21 miljonit Bitcoini See hetk jõuab kätte umbes 2140. aastal ning seejärel uute plokkide leidmise eest saavad kaevandajad endale ainult ülekandetasudest tuleneva summa. Seega Bitcoinide hulk on piiratud 21 miljoniga.


SegWit (Segregated Witness)

Ülekannete tegemisel on kolm peamist komponenti – saatja, saaja ja allkirjad (teada ka kui tunnistajad – witnesses) ning see info on peamine osa ülekande infost. Vastandina üldlevinud arvamusele, SegWit ei eralda tunnistajaid eraldi plokki, vaid toob sisse võimaluse, mille kohaselt 1 MB suurusega plokist saab 4 miljoni ühiku mahuga plokk. Tunnistajate andmed loendatakse ühe ühikuna ja ploki enda andmed nelja ühikuna, mis tegelikkuses tähendab ploki suuruse kasvamist. SegWit loendab igat baiti tunnistajate andmetes kui 0,25 baiti maksimaalse plokisuuruse (1 MB) suunas, mis tähendab, et maksimaalne plokisuurus saab olla veidi alla 4 MB. See ei tähenda, et andmed muutuvad väiksemaks, vaid seda, et loendus toimub teisiti. See muudatus mõjutab siiski vaid tunnistajate andmeid ja iga muu bait mitte tunnistajate osas loetakse ikkagi ühe baidina maksimaalse ploki suuruse limiidi suunas (1 MB) või 4 ühikuna maksimaalse ploki mahu (4 miljoni ühiku) suunas.

SegWit uuendus võimaldab kiiremaid ülekandeid, väiksemaid ülekande teenustasusid, rohkem maksevõimalusi ja turvalisust. Selleks, et SegWit-i kasutada, peab tegema vastava aadressi. SegWit vana tüübiga aadressid algavad number 1-ga ja jäävad toimima, ent ei toeta uusi võimalusi. Uued SegWit aadressid (P2SH-P2WPKH standardiga) algavad 0x02 või 0x03. Kõik ülekanded, mis on tehtud SegWit aadressidelt võimaldavad “tunnistaja” (witness) andmeid hoida lahus ja säästa ruumi plokis. Täpsustuseks:

  • Ülekanne kahe SegWit aadressi vahel on SegWit ülekanne.
  • Ülekanne, mis on tehtud SegWit aadressi poolt mitte-SegWit aadressile on SegWit ülekanne.
  • Ülekanne, mis on tehtud mitte-SegWit aadressilt SegWit aadressile ei ole SegWit ülekanne.

Rahakotid

Soovitame enne rahakoti allalaadimist ja kasutamist selle kohta lugeda ning viimaseid uudiseid uurida, et olla kindel tarkvara usaldusväärsuses. Alljärgnevas tabelis ei ole ära toodud kõik rahakotid, vaid ainult need, millel on SegWit toetus. Kindlasti soovitame suuremaid summasid hoida kas riistvaralises või paberrahakotil, et vältida võimalikke vargusi, mis võivad juhtuda tänu arvutis olevale pahavarale ja viirustele. Lisaks soovitame kasutada rahakotte, kus privaatvõtmed on vaid teie omanduses.

Platvorm Rahakott
Riistvaraline Ledger Nano S, Trezor
Windows / macOS / Linux Electrum, Armory
Android Electrum, Samourai, GreenBits
iOS GreenAddress, BitWallet, Edge
Paberrahakott segwitaddress.org

Kokkuvõtteks

Eelised

  • Esimesena turuletulija eelis
  • Väga suur kasutajate võrgustik
  • Põhiline krüptoraha, mille kaudu on võimalik “siseneda krüptoturule” (osta teisi krüptosid)
  • Ilmselt kõige enamate kaupmeeste poolt aktsepteeritud krüptoraha

Puudused

  • Vaidlused erinevate huvipoolte vahel võivad tekitada ebastabiilsust
  • Oht saada väljavahetatud parema tehnoloogiaga krüptorahade poolt
  • Väike plokisuurus on tõeliseks pudelikaelaks maksete puhul, mille tõttu võib tehingu kinnitamine aega võtta tunde või isegi päevi ja maksta koguni mitukümmend eurot. Hetkel kinnitamata ja ootel olevaid tehinguid näeb siit

Väärtus perioodis