DigitalCash (DASH)

Ülevaade

Dashi eesmärk on muuta krüptoraha kasutamine tarbijasõbralikuks ja et see saaks ka reaalselt kasutusele võetud. Dash võimaldab teenusena väga kiireid ülekandeid (InstantSend) ja privaattehinguid (PrivateSend) ning on juurutanud sisse süsteemi, kus 10% plokitasust liigub ühisesse fondi, mille eest toetatakse Dashiga seotud arendustöid ja projekte.

Hetkehind:
Turuväärtus:
Ringluses olev hulk:
Maksimaalne hulk:
Konsensusmeetod: PoW ja PoS (masternodes)
Algoritm: X11
Väljatulek: 18. jaanuar 2014
Ametlik koduleht: dash.org
Ametlikud kontod:

Ajalugu

Dash sai alguse XCoin’i (XCO) loomisest, mis veidi enam kui kuu hiljem nimetati ümber Darkcoin’iks ja veel kuu hiljem sai sellest Dash, mis on tuletatud sõnapaarist “Digital Cash”. XCoini loomise esimese kahe päeva jooksul kaevandati tervelt 1,9 miljonit ühikut nimetatud krüptoraha, mis on umbes 10% kogu maksimaalsest (Dashi) hulgast, mis kunagi ringlusesse jõuab. See äpardus juhtus väidetavalt tarkvaralise vea tõttu, kuid mis parandati ja mille tõttu tegi Dashi looja ja peaarendaja ettepaneku tulla selle projekti uuesti välja, seda juba parandatud süsteemiga. Dashi kommuun otsustas selle plaani maha laita ning samuti ei toetatud tema teist ettepanekut airdrop‘i korras raha laiali jagada. Seega enamus eelnevalt kaevandatud rahadest jagunes järgnevate kuude jooksul madala hinnaga erinevate vahetuspunktide vahel ära.


Omadused

Masternodes

Kui näiteks Bitcoini puhul teevad kogu töö ära kaevandajad, mis kinnitavad tehinguid, siis Dashi puhul on tegemist kahe-kihilise võrgustikuga. Osasid funktsioone kannavad kaevandajad, kes loovad uusi plokke ning teisi funktsioone nn peasõlmpunktid (masternodes), mille ülesandeks on läbi viia PrivateSend ja InstantSend tehinguid.

Masternode omamiseks peab olema tagatiseks vähemalt 1000 DASHi, mida võib küll igal ajal maha müüa, ent sellega kaotatakse ka masternode omamise võimalus. Kuna masternode on võrgu jaoks kriitilise tähendusega, siis kogu plokitasu jagatakse pooleks kaevandajate ja masternode omanike vahel, kus kumbki neist teenib 45%. Ülejäänud 10% plokitasust kantakse ühisesse fondi, millega arendatakse edasisi Dashiga seotud projekte. Projektide tasustamise otsustavad kõik masternode omanikud ühistel hääletustel.

PrivateSend

PrivateSend idee on võtta erinevate tehingut tegevate isikute identsed ülekanded (nt 0.01, 0.1, 1 DASHi jne) ja “segada” need omavahel, mille tulemusena on väga keeruline välja selgitada täpset tehingupaari. PrivateSend on edasiarendatud versioon (fork) CoinJoin-st.

InstantSend

InstantSend on teenus, mis võimaldab väga kiireid ülekandeid. Läbi selle süsteemi peasõlmpunktid (masternoded) koheselt lukustavad ja kinnitavad konsensuslikult tehtud ülekande (sellega välistatakse ka double-spend probleemi).


Rahakotid

Soovitame enne rahakoti allalaadimist ja kasutamist selle kohta lugeda ning viimaseid uudiseid uurida, et olla kindel tarkvara usaldusväärsuses. Alljärgnevas tabelis ei pruugi ära toodud olla kõik rahakotid, vaid valik neist. Kindlasti soovitame suuremaid summasid hoida kas riistvaralises või paberrahakotil, et vältida võimalikke vargusi, mis võivad juhtuda tänu arvutis olevale pahavarale ja viirustele. Lisaks soovitame kasutada rahakotte, kus privaatvõtmed on vaid teie omanduses.

Platvorm Rahakott
Riistvaraline Ledger Nano S, Trezor, KeepKey
Windows / macOS / Linux Dash Core (ametlik), Exodus, Jaxx
Android Dash Wallet, Coinomi, Jaxx, Edge
iOS Dash Wallet (ametlik), Jaxx, Edge
Paberrahakott Dash Core Paper Wallet

Kokkuvõtteks

Eelised

  • Väga kiired tehingud
  • Madalad teenustasud
  • Fookus kasutajasõbralikuse suurendamiseks ja Dashi igapäevaseks kasutuselevõtuks
  • Ühisfondi süsteem võimaldab toetada DASHiga seotud projekte ja platvormi aina edasi arendada

Puudused

  • Privaatülekanded ei ole täiesti anonüümsed, kuna masternoded võivad salvestada tehingute andmed

Väärtus perioodis