Ethereum (ETH)

Ülevaade

Ethereum on plokiahelal põhinev platvorm, mille olulisemaks funktsionaalsuseks on nn targad lepingud (Smart Contracts). Kui Ethereum iseenesest on platvorm, siis seal kasutuses olevad krüptorahasid nimetatakse Eetriks (Ether). Samuti on Ethereumile ehitatud väga palju ICO-sid (initial coin offerings). Ethereumis on kasutuses Turing Complete keel, mis tähendab, et sisuliselt on platvormile võimalik kirjutada misiganes programm. Ethereumis on kasutuses oma programmeerimiskeel nimega Solidity ja nende eesmärk on saada platvormiks, millele kirjutatakse tarku lepinguid ja digitaalseid äppe.

Hetkehind:
Turuväärtus:
Ringluses olev hulk:
Maksimaalne hulk:
Konsensusmeetod: Proof of Work (PoW) (plaanitakse üle minna PoS-le)
Algoritm: Ethash
Väljatulek: 30. juuli 2015
Ametlik koduleht: www.ethereum.org
Ametlikud kontod:

Ajalugu

Ethereumi idee pakuti välja 2013 aasta lõpus programmeerija Vitalik Buterin poolt ning selle platvormi arendamiseks saadi toetus järgmise aasta keskel. Süsteem pandi käima 30. juulil 2015, kus 11,9 miljonit tokenit oli eelnevalt kaevandatud crowdsale tarbeks (s.o viis toetada krüptoraha).

2016 aasta mai alguses teatati DAO nimelisest lahendusest, mis toimis Ethereumi platvormil tarkade lepinguid haldava tarkvarana. DAO loomise perioodil said kõik kasutajad saata Etherit spetsiaalsesse vahetuspunktis olevasse rahakotti, mille vastu nad said DAO tokeneid 1:100 suhtele. See aeg oli üliedukas ja kokku suudeti koguda 12,7 miljonit Etherit (tol hetkel väärtusega umbes 150 miljonit USD).

DAO puhul oli tegemist keerulise tarkade lepingute süsteemiga ja selle käivitamine läks sujuvalt. 18. juunil aga hakkasid Ethereumi kommuuni kasutajad märkama vahendite kadumist DAO-st ja Etheri vähenemist tarkade lepingute süsteemist. Selgus, et DAO süsteemi vigu ärakasutades suutsid häkkerid mõne tunniga varastada 3,6 miljonit Etherit. Viga ei olnud mitte Ethereumi platvormis, vaid selles tarkvaras, mis oli Ethereumi peale ehitatud. Selle sündmuse järel tehti plokiahelale hard fork, mille tulemusena tekkis uus ahel, kus taastati häkkimiseelne olukord ja see sai nimeks Ethereum (ETH). Kuna kommuuni arvamus jagunes kaheks ja osad kasutajad olid sellele vastu, siis jäi samuti alles vana, muutmata kujul ahel, mis kannab nimetust Ethereum Classic (ETC).


Omadused

Targad lepingud (Smart Contracts) ja Gas

Ethereumi puhul tähendavad Targad lepingud sisuliselt autonoomsete skriptide või digitaalsete äppide kasutamist, mis on salvestatud Ethereumi plokiahelasse ja mis viiakse täide Ethereumi virtuaalmasina poolt (EVM). Lühidalt – Targad lepingud on programmid, mis täidavad täpselt seda käsku, mis neile on algselt sisse söödetud ja mis aitab teha tehinguid, sh nt kinnisvara või auto müügil või millel iganes millel on väärtus. Kui see programm jookseb plokiahelal, siis kohe kui kindlad parameetrid on täidetud, see programm käivitub ja täidab talle eelnevalt etteantud koodi. Kuna programm jookseb plokiahelal, siis puudub võimalust, et leping näiteks “kaob ära” või et seda kuidagi võltsitakse.

Näiteks, oletame et lepid elukaaslasega kokku, et kui ta lõpetab ülikooli, siis Sa kingid talle selle eest ühe Etheri. Eeldame, et aeg on edasi liikunud ja ülikoolid saadavad oma lõpetanute andmed samuti plokiahelasse. Arvestades seda, saab teha lepingu tingimustega, et kohe kui ülikooli poolt saadetakse plokiahelasse kirje, et sellise isikukoodiga isik on saanud omale magistrikraadi, siis kantakse tema kontole täpselt 1 Ether ning kui seda ei juhtu enne teatud kuupäeva, siis kantakse raha saatjale tagasi. Mõlemad osapooled allkirjastavad selle ja selliste tingimustega leping viiakse koheselt ja igal juhul lõpuni, kui vastavad andmed on või ei ole enne teatud kuupäeva plokiahelasse jõudnud.

Targa lepingu rakendamine võib endaga kaasa tuua erinevaid sündmusi, a’la andmete lugemist/kirjutamist, keeruliste arvutuste tegemist, sõnumite saatmist jne. Sellistel tegevustel on oma hind ning Ethereumi platvormis märgitakse seda hinda “Gas” vääringus, kus keerukama loogikaga lepingutel on kõrgem hind kui lihtsamatel. Näiteks iga ülekande eest peab saatja maksma teatud hulga Gas-i selleks, et see täide viiakse. Gas-i ei pea omale eraldi ostma ega kuskil hoiustama, vaid see võetakse kasutajalt Etheri arvelt maha vastavalt sel hetkel olevale Gas/Etheri omavahelisele kursile. Sel põhjusel on tehingute tegemisel märgitud juurde ka “Gas limit” mis määrab ära ülemise piiri, et kui palju antud tehing võib Gas’i kasutada. See on ühtlasi ka kaitse kasutajale programmeerimisvigade vms eest, et näiteks välistada tema konto Etherist tühjaks tõmbamist. Gas on omakorda kaevandajatele tasuks selle eest, et nad lepingu täide viivad.


Rahakotid

Soovitame enne rahakoti allalaadimist ja kasutamist selle kohta lugeda ning viimaseid uudiseid uurida, et olla kindel tarkvara usaldusväärsuses. Alljärgnevas tabelis ei pruugi ära toodud olla kõik rahakotid, vaid valik neist. Kindlasti soovitame suuremaid summasid hoida kas riistvaralises või paberrahakotil, et vältida võimalikke vargusi, mis võivad juhtuda tänu arvutis olevale pahavarale ja viirustele. Lisaks soovitame kasutada rahakotte, kus privaatvõtmed on vaid teie omanduses.

Platvorm Rahakott
Riistvaraline Ledger Nano S, Trezor, KeepKey
Windows / macOS / Linux Mist (ametlik), Exodus, Jaxx
Android Jaxx
iOS Jaxx
Arvutitarkvaraline / paberrahakott MyEtherWallet (MEW)

Kaevandamine

Etheri kaevandamine on väga populaarne ja võrdlemisi lihtne, milleks on vajalik videokaardi olemasolu (protsessoriga kaevandamine ei ole enam tulus ega mõtekas). Videokaartidest on Ethereumi puhul üldiselt AMD omad efektiivsemad samas hinnaklassis olevatest NVidia omadest. Kaevandamiseks on tarkvara loodud nii Windowsi kui ka Linuxi platvormile. Enne kaevandamise alustamist saab selle tulemuslikkust täpsemalt arvutada WhatToMine leheküljelt. Arvutuste tegemiseks on vaja teada vähemalt seadme(te) hashrate. NB! Ethereum on plaanitud üle viia PoS süsteemile järgmise aasta teisel poolel, mis tähendab, et sellisel juhul ei ole seda enam võimalik kaevandada ja peab ümber lülitama teisele krüptorahale.

Viited enimkasutatavale tarkvarale Etheri kaevandamiseks on ära toodud all olevas tabelis. Ühiskaevandamiseks on populaarseimad on ethermine ja nanopool.

Tarkvara Platvorm Viide
Claymore’s Dual Miner Windows / Linux https://github.com/nanopool/Claymore-Dual-Miner/releases
ethminer Windows / Linux / macOS https://github.com/ethereum-mining/ethminer

Kokkuvõtteks

Eelised

  • Turing Complete keele kasutus võimaldab väga luua laialdasi digitaalsete äppide lahendusi
  • Suurepärased vahendite olemasolu arendajatele
  • Plokiahelale mõeldud programmeerimiskeele olemasolu

Puudused

  • Aeglasem kasutuselevõtt tänu uuele tundmatule programmeerimiskeelele (Solidity)
  • Ebakindlus ja selgusetus seoses 2018. aastal PoS-le üleminekul

Väärtus perioodis