Monero (XMR)

Ülevaade

Monero pealmine fookus on privaatsus ja tõeline detsentraliseeritus. Moneros on võimalik saavutada privaatsus tänu erinevate funktsioonide kooslusele, mis segavad tehinguid ja peidavad ülekannete andmeid võõraste pilkude eest. Tehniliselt on Monerol kasutuses PoW konsensusmeetod, ent nende algoritm on ehitatud nõnda, et seda saab kaevandata sisuliselt iga arvuti protsessoriga, kusjuures välditakse spetsiifiliste ja väga efektiivsete kiipide kasutamisvõimalust (nagu näiteks ASIC masinad Bitcoini puhul) ning see lahendus on oluline detsentraliseerituse suurendamiseks.

Hetkehind:
Turuväärtus:
Ringluses olev hulk:
Maksimaalne hulk:
Konsensusmeetod: Proof of Work (PoW)
Algoritm: CryptoNight
Väljatulek: 2. juuni 2014
Ametlik koduleht: getmonero.org
Ametlikud kontod:

Ajalugu

Monero ilmus avalikuse ette 2014. aastal läbi Bitcointalk foorumi ning kandis algselt nime BitMonero, kuid mis nimetati üsna kiiresti ümber lihtsalt Monero’ks. Monero turuväärtus ja ülekannete arv kasvas kiiresti 2016 aastal, osaliselt ilmselt tänu AlphaBay nimelisele tumedas veebis asunud illegaalsele poele.


Omadused

Anonüümsus

Monero plokiahel kaitseb kasutajate privaatsust kolmel viisil. Ringallkirjastamine (Ring signatures) võimaldavad saatjal oma tehing teiste tehingute hulka ära peita, varjeaadressid (stealth addresses) varjavad tehingus saaja aadressi ning RingCT peidab ka ülekande summa. Seega Monero toimib üsna läbipaistmatus plokiahelas, kus teised ei näe Sinu poolt tehtud tehinguid ega su kontoseisu, mis on erinevus paljude teiste krüptorahadega, sh Bitcoiniga millel on väga läbipaistev ja jälitatav plokiahel.

Monero leiab rakendust ka teiste krüptorahade kasutajate poolt selleks, et lõhkuda seoseid tehingute/rahakottide vahel. Näiteks Bitcoini kasutajad vahetavad Bitcoinid Monerodeks ja siis saadud Monerod uuesti tagasi Bitcoinideks, kus uued Bitcoinid kantakse juba teise rahakotti, millel pole mingeid seoseid esialgse rahakotiga.

Monero väärtus ei seisne nende reaalses kasutamises tumedas veebis, vaid anonüümsuses endas ja selle olulisuses. Näiteks, kui ettevõtted kasutaksid Bitcoine, siis kõik nende partnerid kellele või kellelt nad ülekandeid on saanud, näevad absoluutselt kõiki teisi tehinguid, mis see firma on teinud ning võivad teada saada kellega ja kui aktiivselt firma koostööd teeb. Samuti kui firma pakub teenust, siis näeb samuti ära kui palju kelleltki on tasu võetud ning kellegi suurema arve esitamine võib kaasa tuua vaidluseid vms, mida Monero puhul ei teki kuna tehingud on anonüümsed. Märkusena olgu ära toodud, et Bitcoini puhul on võimalik sellest probleemist mööda minna, kui luua näiteks iga ülekande tarbeks uus aadress.


Rahakotid

Soovitame enne rahakoti allalaadimist ja kasutamist selle kohta lugeda ning viimaseid uudiseid uurida, et olla kindel tarkvara usaldusväärsuses. Alljärgnevas tabelis ei pruugi ära toodud olla kõik rahakotid, vaid valik neist. Kindlasti soovitame suuremaid summasid hoida kas riistvaralises või paberrahakotil, et vältida võimalikke vargusi, mis võivad juhtuda tänu arvutis olevale pahavarale ja viirustele. Lisaks soovitame kasutada rahakotte, kus privaatvõtmed on vaid teie omanduses.

Platvorm Rahakott
Riistvaraline Ledger Nano S
Windows / macOS / Linux Ametlik rahakott
Android Moneroju
iOS Hetkel arendamisel
Veebipõhine mymonero.com
Paberrahakott moneroaddress.org (.zip fail)

Kaevandamine

Monero kaevandamine on väga populaarne ja üsna lihtne, mida saab teha kas arvuti protsessori või videokaartidega. Kaevandamiseks on tarkvara loodud nii Windowsi kui ka Linuxi platvormile. Enne kaevandamise alustamist saab selle tulemuslikuse täpsemalt arvutada WhatToMine leheküljelt. Arvutuste tegemiseks on vaja teada vähemalt seadme(te) hashrate. monerobenchmarks.info leheküljel on kokku kogutud väga paljude protsessorite ja videokaartide andmed, kust on võimalik ehk teada saada oma olemasoleva riistvara võimekus või ostu mõtte puhul leida seadmed, mida on mõistlik kaevandamiseks soetada.

Viited enimkasutatavale tarkvarale Monero kaevandamiseks on ära toodud all olevas tabelis. Ühiskaevandamiseks sobiliku serveri leiab aadressilt http://moneropools.com.

Tarkvara Platvorm Viide
XMR-Stak Windows / Linux https://github.com/fireice-uk/xmr-stak
XMRig Windows https://github.com/xmrig/xmrig (protsessoritele)
https://github.com/xmrig/xmrig-nvidia (NVIDIA videokaartidele)
https://github.com/xmrig/xmrig-amd (AMD videokaartidele)
MoneroSpleunker Windows (GUI) https://github.com/jwinterm/monerospelunker/releases

Kokkuvõtteks

Eelised

  • Anonüümsed tehingud
  • Suurepärane detsentraliseeritus
  • Läbipaistev arendus, hea tehnoloogia
  • Osatähtsus võib kasvada hüppeliselt kui privaatsus ja anonüümsus muutub krüptorahas kriitiliseks (nt riigid hakkavad piirama või kontrollima tehinguid, vms)

Puudused


Väärtus perioodis