Omandamine

Eelinfo ja soovitused

Krüptorahade levik massidesse on ka plahvatuslikult kasvatanud ka kõikvõimalike pettuste, pahavara, viiruste jms levikut internetis, mistõttu peab olema ääretult tähelepanelik kuhu klikata, mida klikata ja kus klikata. Toome välja mõned soovitused, kuidas hoiduda pettustest ja suurendada oma turvalisust.

  • Mitte tegeleda krüptorahadega arvutis, mis võib olla nakatanud viiruse/pahavaraga või millel jookseb vananenud (ilma värskemate turvaparandusteta) operatsioonisüsteem. Näiteks piraattarkvara kasutamine on lihtne viis kuidas arvuti võib nakatuda viirusega, mis võib varastada arvutist rahakottide privaatvõtmed või tehingute tegemisel võltsida saaja aadressi, vms. Lühidalt – varastada kogu Sinu krüptoraha ära.
  • Olla väga tähelepanelik millistel lehekülgedel internetis krüptorahadega tegeleda. Näiteks üks levinud viis on petturite poolt teha populaarsest krüptorahadega tegelevast vahetuspunkti veebilehest koopia ning registreerida see sarnasele aadressile (nt bittrex.com asemel on bitrex.com) ning seejärel ostetakse Googlesse reklaam, mille tulemusena Sinu googeldamisel “bittrex” võidakse see lehekülg kuvada kõige esimese tulemusena, enne õiget Bittrex lehekülge ning pahaaimamatult võid end viia petturite poolt valmistatud veebilehele.
  • Krüptoraha vahetuspunktides kasutada alati kahe-astmelist audentimist (2FA)
  • Krüptorahade hoiustamiseks eelistada ja võimalusel soetada riistavaralised rahakotid (nt Ledger Nano S või Trezor – hind ca 80-90 €), mis on kõige turvalisem viis krüptode hoiustamiseks. Kõige lihtsam on hoida krüptorahasid küll vahetuspunktide kontol, kuid see on ka kõige riskantsem. Loe edasi siit erinevate hoiustamise võimaluste ja riskide kohta.

Krüptorahade omandamise võimalused

Krüptorahasid on võimalik omandada erinevatel viisidel. Neid on võimalik osta kas läbi krüptoraha vahetuspunktide, ATM-st või käest-kätte teistelt inimestelt. Teine põhiline variant on neid saada läbi kaevandamise. Lisaks on ka muid variante, nagu näiteks osalemine Airdrop’idel või kasvõi omandada krüptoraha läbi selle lehekülje tehtava töö. Viimase kohta loe lähemalt siit.


Krüptorahade ostmise näide läbi vahetuspunkti (algajatele)

Kirjeldame üldise skeemi ära järgmise näite puhul. Meil on üle jäänud 100 € ja tekkis soov osta selle eest Etherit (ETH). Valime esmalt välja ühe usaldusväärse krüptoraha vahetuspunkti ja teeme sinna omale konto. Mõningates kohtades peab ennast identifitseerima (märkima oma pärisnime, aadressi jne), kuid mõned võimaldavad väiksemate summadega tegeleda ka identifitseerimata. Vahetuspunkti valides peame jälgima seda, kuidas on võimalik sinna raha saata ja millist viisi ise eelistame (nt kas tavaline SEPA pangaülekanne või krediitkaardiga maksmine).

Oletame, et raha on meil pangakontol, seega otsime koha, mis võtab vastu SEPA ülekandeid. Peale registreerumist saame andmed, millisele kontole me oma 100 € kanda saame. Ülekande tegemise järel tuleb oodata kuni raha jõuab neile kohale (SEPA maksed peaksid toimuma ühe tööpäeva jooksul, kuid on tavaline, et läheb kauem aega). Samuti võib aega võtta kasutaja identifitseerimine ja seda päevi. Kui raha on jõudnud nende kontole ja kasutaja identifitseeritud, siis on sinna kantud eurode eest võimalik osta krüptoraha. Kuna turg on pidevas muutumises, siis ei tee paha enne krüptoraha ostmist heita pilk peale viimaste tundide ja päevade hinnamuutustele ja korraks mõelda, kas hetkel on sobiv moment ostmiseks.

Kui 1 Ether maksab antud hetkel 833 €, siis saame omale 100 € eest osta täpselt 0,12 ETH (oleneb ka vahetuspunkti teenustasudest). Peale tehingu õnnestumist olemegi värsked krüptoraha omanikud ja meie kontole on ilmunud 0,12 Etherit. Me võime selle 0,12 ETH sinna jätta, kuid tungivalt soovitatav on leida sellele ikkagi turvalisem koht (loe hoiustamisest lähemalt siit).

Jälgida võib ka seda, et kas meie poolt valitud vahetuspunkti kaudu on võimalik vajaduse korral krüptoraha vahetada tagasi eurodeks ning see oma kontole lasta kanda või kui mitte, siis sel juhul peab leidma muu viisi. Kuidas on lood krüptoraha pealt teenitud kasumiga, uuri lähemalt juriidika leheküljelt.