Sõnastik ja mõisted

Eesti-Inglise sõnastik

Kuna eestikeelset materjali krüptorahade kohta on vähe, siis ei ole sellekohased terminid meil veel hästi kanda kinnitatud. Järgnevas tabelis on ära toodud siin leheküljel kasutatavad terminid ja nende inglisekeelne vaste, mis aitab soovi korral otsida internetist lisamaterjale. Tabel täieneb jooksvalt.

Eesti Inglise
plokiahel blockchain
plokitasu block reward
räsi hash
kaevandamine mining
kaevandaja miner
ühiskaevandamine mining pool
ploki raskusaste block difficulty
kaupleja trader
tunnistaja witness
ühismüük crowdsale
varjeaadress stealth address
ringallkirjastamine ring signature

Mõisted, väljendid ja slängid

Põhilisemad krüptomaailmas kasutatavad mõisted, väljendid ja slängid on ära toodud alljärgnevalt.

FUD Lühend inglise keelsest väljendist “fear, uncertainty and doubt“. Kasutatakse tihti tähistamaks, et keegi levitab paanikat (FUD-i) tekitavaid kuulujutte vms nt uudistes, foorumites, jne.
FOMO Lühend inglise keelsest väljendist “fear of missing out“. Tegemist on ärevust ja hirmu tekitava seisundiga, kus tekib tunne nagu jääksid millestki ilma, mida teised kogevad. Näiteks krüpto puhul kui mõne valuuta väärtus, mida Sa ei oma, tõuseb kiiresti ja kõrgele, siis tekib paanika ja soov seda ruttu osta, enne kui täiesti rongist maha jääd. Üldiselt on selle ohvrid peamiselt uustulnukad.
HODL Väidetavalt keegi kunagi tegi vea ja kirjutas HOLD asemel HODL, mis hakkas seejärel oma elu elama. HODL all mõeldaksegi mingi valuuta hoidmist pikemaajaliselt.
ATH Lühend inglise keelsest väljendist “All-Time High“. Tähistab valuuta kõige kõrgemat väärtust läbi ajaloo.
Whale Isik, kellel on väga suures hulgas krüptoraha ning kes on võimeline sisuliselt turgu mõjutama.
Bag Holder Kaupleja (trader), kes ostis valuutat ajal kui selle hind oli kõrge ning magas maha võimaluse seda müüa enne kui selle väärtus kukkus alla, mistõttu jättis ta olukorda, kus ta omab “kotitäie” väärtusetut krüptoraha.
Limit Order Järjekorda pandud kindla hinnaga tellimus, mis viiakse täide siis, kui hind tulevikus sellele väärtuseni jõuab.
Altcoin Tähistab “alternatiivset valuutat” ehk tegelikult kõiki valuutasid peale Bitcoini.
Circulating Supply Tähistab hulka, kui palju konkreetset krüptoraha ringluses on.
Market Cap Krüptoraha turuväärtus, mis saadakse kui korrutatakse krüptoraha valuuta väärtus selle ringluses oleva summaga (Circulating Supply).
ICO Lühend inglise keelsest väljendist “Initial Coin Offering” ehk uue krüptoraha esmane pakkumine, kus on võimalik seal pakutavaid tokeneid osta eelisjärjekorras (enne kui see jõuab vahetuspunktidesse). See on investeerijal odav viis soetada omale uut krüptoraha, kuid millel on omad riskid. Alustav ettevõte saab tokenite müügi näol aga omale vajaliku stardiraha.
Arbitrage Tegevus, millega ostetakse või müüakse krüptoraha erinevate valuutapunktide vahel eesmärgiga teenida kasumit nende hinnaerinevuste pealt. Vahetuspunktide vahel võib krüptoraha liikumine olla aeglane ning selle ajaga võib juba olla võimalus kadunud.
Weak Hands Tähistatakse isikuid, kes ei suutnud olla piisavalt kannatlikud et valuutat hoida, vaid müüsid selle miinustega maha ajal kui turg oli alla kukkunud.
Bullish Üles liikuv turg.
Bearish Alla kukkuv turg.
Moon Mingi krüptoraha väärtuse väga tugev kasv. A’la, et väärtus lendab kuuni välja (to the moon).
ROI Return of investment – summa, mille oled teeninud võrreldes oma alginvesteeringuga.
Satoshi Väikseim Bitcoini osa. Üks Satoshi = 0,00000001 BTC
Pump and dump Skeem, mille järgi puhutakse krüptoraha hind kõrgeks sisuliselt ilma põhjuseta, mida organiseeriv grupp inimesi teab ning kui väärtus on jõudnud tippu, siis müüakse kõik maha ning sellega kukub alla ka krüptoraha väärtus.
MultiSig Multisignature – üldiselt öeldes, tehingu kinnitamine vajab enamat kui ühte allkirja.